Понеділок
06.05.2024
08:27
Вітаю Вас Гість
 
Інформатика та обчислювальна техніка
Головна Реєстрація Вхід
Меню сайту

Категорії розділу
Лекція 1 [8]
Основи інформатики
Лекція 2 [5]
Структура інформаційної системи
Лекція 3 [9]
Робота в операційній системі Windows
Лекція 4 [8]
Апаратне забезпечення персональних комп’ютерів

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 714

Форма входу

Головна » Статті » Лекція 3

Лекція 3 -~- § 9. Архіватори та антивірусні програми

§ 9. Архіватори та антивірусні програми

 

Архівація даних. Інформація, що зберігається на диску, може бути зруйнована внаслідок фізичного псування магнітного носія, внаслідок дії зовнішніх магнітних полів, старіння магнітного покриття тощо, тому необхідно мати на дисках архівні копії документів. Але зберігання архівів в початкову вигляді дуже невигідно через великі обсяги інформації. Доцільно вихідну інформацію попередньо стиснути (упакувати), а потім уже створювати її копію. Такий процес створення архівних копій називаються архівацією. При архівації відбувається стискування інформації від 20% до 90%. Для архівації файлів використовують спеціальні програми, які називають архіваторами. Ці програми можуть об’єднувати в один архівний файл цілі групи файлів, включаючи і каталоги.

Архівний файл – це файл з розширенням .rar, .zip, .arj та ін. На жаль, серед стандартних програм Windows немає програми архіватора, тому архіватори – це самостійні програми, що встановлюються на комп’ютері окремо від ОС Windows.

Програма-архіватор WinRar

WinRar є потужним популярним архіватором, який має зручний інтерфейс. Програма WinRar дозволяє працювати з архівними файла­ми .rar, .zip, .arj та ін. Запускається програма WinRar або за допомогою відповідної піктограми на робочому столі, або з головного меню (Пуск  Программы  WinRar). Система управління програмою WinRar є типовою для Windows додатків. Рядок меню забезпечує доступ до всіх команд програм, а панель інструментів забезпечує зручний доступ до часто використовуваних команд (рис. 22).

Перегляд та вилучення файлів із архіву. Після запуску програми WinRar у робочій частині вікна з’явиться список папок. Щоб відкрити ту чи іншу папку, потрібно двічі клацнути мишею по значку папки. Щоб потрапити до зовнішньої папки, можна двічі клацнути мишею по значку папки без назви, що розміщений зверху списку. Відкривши потрібну папку, двічі клацніть по значку архівного файла. При цьому у WinRar буде показано список файлів з архіву (рис. 22).

 

Рис. 22. Вікно WinRar зі змістом архіву

 

Для того, щоб продивитися файл-документ з відкритого архіву, потрібно двічі клацнути мишею по його значку, при цьому буде запуще­ний додаток, що пов’язаний з цим документом.

Рис. 23. Діалогове вікно "Имя и параметры архива”

 

Якщо ви хочете розархівувати деякий файл, то після виділення цього файла, натисніть кнопку Извлечь на панелі інструментів (або оберіть команду Команды  Извлечь файлы из архива). При цьому розар­хівовані файли потрапляють до тієї самої папки, в якій розміщено архів.

Архівація файлів. Перед архівацією файлів бажано помістити всі файли, призначені для архівації, в одну папку. Це можна зробити в програмі Проводник або Мой компьютер.

Архівація файлів і папок здійснюється таким чином:

·      запустіть програму WinRar і відкрийте папку, в якій розміщені файли, призначені для архівації;

·      виділить об’єкти, що підлягають архівації. Це можна зробити лівою клавішею миші при натиснутій клавіші Ctrl;

·      клацніть по кнопці Добавить на панелі інструментів, після чого з’явиться діалогове вікно Имя и параметры архива (рис. 23). Крім того, цей діалог можна викликати з меню Команды   Добавить файлы;

·      в діалоговому вікні задайте ім’я архіву, оберіть формат нового архіву (Rar або Zip), вкажіть за допомогою списку, що розкривається, метод стискання та інші параметри архівації, наприклад, SFX-архів (саморозпаковувальний архів);

·      закрийте додаткове вікно кнопкою ОК.

 

Комп’ютерні віруси. Антивірусні програми

 

Комп’ютерний вірус – це невелика програма, що може виконувати на комп’ютері несанкціоновані дії, тобто вона запускається без ві­дома користувача. Після свого запуску вона починає само­від­творюватися – створювати шкідливі копії і вставляти їх у файли.

Дія вірусів виявляється по-різному: несподівані звукові та графічні ефекти, перезавантаження комп’ютера, зміна функцій клавіш на клавіа­турі. Однак існують віруси, які можуть псувати файли (текстові докумен­ти), заражати програми та навіть переформатовувати жорсткий диск.

Вірус попадає на комп’ютер разом з файлами, які ви записуєте з заражених дисків або з мережі. Спочатку дія віруса зовнішньо ніяк не проявляється. Згодом він поступово руйнує файли і проникає в програми, розміщені на жорсткому диску. Комп’ютерний вірус після свого запуску потрапляє в оперативну пам’ять разом із завантаженим зараженим файлом (файлові віруси) і звідти починається зараження інших файлів, передусім файлів операційної системи.

Для захисту від вірусів розробляються спеціальні антивірусні прог­рами, що дозволяють виявити віруси, лікувати заражені файли і диски, запобігати діям вірусів. Поки вірус не запущений, він може довго знахо­дитися на диску і не завдавати ніякої шкоди, тому важливо знайти вірус ще до того, як він встигне проявити себе.

З метою зменшення імовірності зараження вірусами необхідно вико­ну­вати певні профілактичні заходи:

·          перед використанням чужих дискет обов’язково перевіряйте їх на наявність вірусів;

·          не записуйте неперевірені файли, які отримали з мережі та елект­ронною поштою;

·          регулярно виконуйте резервне копіювання цінної інформації на зовнішні носії;

·          виконуйте періодичну перевірку пам’яті та всіх дисків комп’ютера за допомогою нових версій антивірусних програм;

·          вчасно поновлюйте свої антивірусні програми.

Потужною антивірусною програмою є програма DrWeb. Ця програма здатна виявляти нові віруси, які з’явилися після виходу в світ програми DrWeb. Нині випускається версія цієї програми для Windows, названа DrWeb32w. Для запуску цієї програми потрібно двічі клацнути мишею по піктограмі файла drweb32w.exe. Ярлик цієї програми можна винести на робочий стіл, або включити цю програму за допомогою головного меню. Після завантаження DrWeb32w з’явиться вікно, зображене на рис. 24.


 

  У правій частині вікна позначте об’єкт, який будете перевіряти на наявність вірусів – потрібно клацнути мишею по піктограмі цього об’єкта. Після виділення об’єктів, які необхідно перевірити на наявність вірусів, можна відразу натиснути кнопку Start/Stop Scanning (Почати/Зупинити сканування), що розташована в правому нижньому куті вікна програми. Почнеться сканування і лікування об’єктів. Процес сканування буде відоб­ражатися в рядку стану.

  Закінчивши сканування, ви можете вивести звіт про знайдені віруси, клацнувши по кнопці Report List (Звіт) на панелі інструментів.

 


Переглядів: 7678
Пошук

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Борисевич Надія ©
2024